Woskowina – przyjaciel uszu Twojego dziecka

Tworzenie się woskowiny w uchu to proces naturalny. Jest ona strażnikiem naszego ucha: chroni go przed drobnoustrojami, ale też nawilża i oczyszcza. Jak zatem nie zaburzyć procesu jej tworzenia się w czasie codziennej pielęgnacji?

autor: 

oprac. Agnieszka Gotówka 03.10.2022
Co to jest woskowina?

Woskowina, czyli lepka i najczęściej żółta wydzielina, którą możemy niekiedy zobaczyć przy ujściu przewodu słuchowego, to niezwykle ważna dla ucha substancja. Chroni naskórek i tworzy barierę przed drobnoustrojami, które chciałyby się przedostać głębiej, a zawarte w woskowinie specyficzne substancje zapobiegają namnażaniu mikroorganizmów [2]. A czym jest z chemicznego punktu widzenia?

Jest to substancja tłuszczowa wytwarzana przez gruczoły skórne przewodu słuchowego. W jej składzie znajdują się m.in. proste, łańcuchowe węglowodory, diterpenoidy oraz steroidy, zwłaszcza cholesterol [1].

W jaki sposób usunąć woskowinę z ucha?

Woskowina w sposób naturalny wydostaje się z ucha sama. Pomagają w tym ruchy żuchwy, do których dochodzi w czasie mówienia i gryzienia.

Kiedy ostatecznie dotrze do małżowiny usznej, naszym zadaniem jest jej usunięcie. U dzieci najczęściej woskowinę zauważamy po kąpieli, kiedy pod wpływem wody nieco się rozpuszcza i wraz z nią wypływa z przewodu słuchowego.

Niekiedy jednak mechanizm samooczyszczania się uszu jest utrudniony. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, których przewód słuchowy jest wąski, przez co wydzielina nie może się wydostać. Kumuluje się wówczas w przewodzie słuchowym, co prowadzi do powstania czopu woskowinowego.

Jego powstaniu sprzyja też nieprawidłowa higiena, zwłaszcza stosowanie patyczków higienicznych. Są one co prawda przeznaczone do czyszczenia uszu, jednak wyłącznie po jego zewnętrznej stronie. Z ich pomocą możemy usunąć zanieczyszczenia z małżowiny usznej, ale nie wolno próbować czyścić nimi przewodu słuchowego. To nie tylko sprawia, że wpychamy woskowinę głębiej, uniemożliwiając jej wydostanie się, ale też stwarzamy ryzyko uszkodzenia kosteczek słuchowych i błony bębenkowej. W skrajnym przypadku może dojść nawet do trwałej utraty słuchu.

Patyczek higieniczny stosowany niewłaściwie może też prowadzić do uszkodzenia skóry kanału słuchowego, czego konsekwencją może być zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego.

Innym, równie często popełnianym błędem w zakresie pielęgnacji uszu, jest stosowanie zbyt agresywnych środków myjących. Jest ich obecnie w aptekach wiele, jednak nie każdy jest dostosowany do wrażliwych uszu dzieci.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Dobrej jakości preparat czyszczący zawiera łagodne substancje powierzchniowo czynne, które zmiękczają woskowinę, ale też ją defragmentują i rozpuszczają, a także zapobiegają ponownemu jej gromadzeniu się. Tak działa wyrób medyczny A-Cerumen, który nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników.

A-Cerumen rozpuszcza i nawilża suchy, ubity korek woskowinowy. Może być stosowany u dzieci od 6. miesiąca życia oraz u dorosłych. Aplikacja jest bardzo prosta i szybka, co jest istotne w przypadku małych dzieci.

Pamiętajmy jednak, że jak we wszystkim, tak i w czyszczeniu uszu ważny jest umiar. Nie potrzebują one codziennego mycia, wręcz przeciwnie – nadmierne oczyszczanie uszu może prowadzić do nadprodukcji woskowiny. A im jest jej więcej, tym większe ryzyko powstania czopa woskowinowego.

Stąd najlepiej jest stosować A-Cerumen nie częściej niż dwa razy w tygodniu, zwiększając częstotliwość użycia tylko w przypadku konieczności rozpuszczenia zalegającej w uchu wydzieliny. Wtedy preparat stosuje się przez 3 do 4 kolejnych dni, rano i wieczorem.

Jeśli jednak to nie wystarczy, dobrze by ucho obejrzał laryngolog. Niekiedy zalegające złogi woskowiny są tak twarde, że trudno je usunąć bez specjalistycznego sprzętu, np. haczyków. Nie wolno samemu podejmować się też irygacji, bo nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może spowodować poważne problemy, m.in. nieodwracalne uszkodzenie słuchu.

[1] Skarżyńska MB, Skarżyński PH. Higiena uszu oraz problem powstawania korka woskowinowego. Forum Pediatrii Praktycznej 2017, 18: https:
forumpediatrii.pl/artykul/higiena-uszu-oraz-problem-powstawania-korka-woskowinowego

[2] Mc Carter DF i wsp. Czop woskowinowy. Medycyna Praktyczna – Otolaryngologia: https:
www.mp.pl/otolaryngologia/ucho/czop_woskowinowy/121432,czop-woskowinowy

Nebulizacja małych nosków. Co warto o niej wiedzieć?

Nebulizacja to dla wielu rodziców słowo doskonale znane, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zabieg zalecany jest bowiem już w chwili pojawienia się pierwszych objawów infekcji. Na czym polega?

autor: 

oprac. Agnieszka Gotówka 26.09.2022

Być może pamiętasz z dzieciństwa metodę inhalacji nad miską z parującą wodą (niekiedy z dodatkiem ziół, m.in. majeranku, rumianku lub tymianku). Nakryci ręcznikiem odliczaliśmy minuty do zakończenia tego żmudnego procesu. Skuteczność tej metody jest dziś dyskusyjna. Inną kwestią jest bezpieczeństwo, bo trudno o nim mówić, gdy kilkulatek w każdej chwili mógł wylać na siebie miskę z wodą.

Dziś inhalacje wyglądają inaczej. Podstawą jest wykorzystywanie do tego zabiegu nebulizatora, który można kupić w aptece. To urządzenie, które dla rodziców przedszkolaków jest niemal obowiązkowe, podobnie jak termometr czy aspirator do nosa.

Jak działa nebulizator?

Nebulizator, choć bywa zamiennie nazywany inhalatorem, to tylko część tego urządzenia. Jest jego sercem, bo właśnie do niewielkiego pojemniczka wlewa się odpowiedni płyn (sól fizjologiczną lub leki zapisane przez lekarza). W wyniku działania inhalatora, który dostarcza do niego powietrze, roztwór w nebulizatorze rozbijany jest na malutkie cząsteczki, które wdychamy w postaci zimnej mgiełki.

Nebulizator pozwala na podanie leków bezpośrednio do dróg oddechowych (steroidowych, mukolityków oraz leków rozszerzających oskrzela). Jest też niezastąpiony w walce z katarem. Odpowiednio dobrany roztwór soli fizjologicznej rozrzedza zalegającą wydzielinę, udrażnia nos i zatoki. Łagodzi też podrażnione gardło i pozwala odblokować zatkany nos.

Preparaty do nebulizacji. Które wybrać?

By móc wykonać zabieg nebulizacji, potrzebujemy nie tylko samego urządzenia, ale też odpowiedniego preparatu. Jeśli chcemy tylko nawilżyć błonę śluzową dróg oddechowych, sól fizjologiczna wystarczy. To izotoniczny roztwór o stężeniu 0,9%, który sprawdza się przy codziennej higienie nosa.

Jeśli jednak potrzebujemy rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, by następnie ją usunąć, potrzeba mocniejszego roztworu. Odpowiednia będzie hipertoniczna woda morska, która upłynnia wydzielinę nosową i ułatwia jej eliminację.

Produktem wysokiej jakości, bez konserwantów i z wodą pozyskiwaną z dobrego źródła, jest Marimer Inhalation. To wyrób medyczny w ampułkach, który pozwala na aplikację odpowiedniej ilości płynu do nebulizatora. Może być stosowany od pierwszego dnia życia. Jest bezpieczny dla organizmu i skuteczny w walce z katarem.

Nebulizacja to nie wszystko. O czym trzeba pamiętać?

Samo rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w nosku nie wystarczy. Trzeba jeszcze ją odpowiednio usunąć. Noworodki i niemowlęta nie potrafią zrobić tego samodzielnie. To my – rodzice – musimy im w tym pomóc.

Na początku warto położyć dziecko na brzuszku, by rozrzedzona wydzielina mogła swobodnie wypłynąć. Jeśli dziecko nie ma gorączki i dobrze się czuje, możecie też iść na spacer. Chłodne powietrze pomoże nieco udrożnić zatkany nosek.

Podstawą jest jednak odciąganie kataru przy pomocy aspiratora. To produkt wielokrotnego użytku, ale by spełniał swoją funkcję, po każdym użyciu należy go odpowiednio wyczyścić. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas aspirator daje się łatwo rozłożyć na części. Warunek ten spełnia wyrób medyczny - aspirator Marimer, który nie tylko pomaga dobrze odciągnąć zalegającą w nosku wydzielinę, ale też jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Ale uwaga: nie należy go nadużywać, by nie podrażnić śluzówki w jamie nosowej. Aspirator najlepiej jest stosować przed karmieniem i spaniem.

Nebulizacja to swego rodzaju rewolucja w pediatrii. To sposób podania leków, który jest akceptowany przez większość dzieci. Jest też pierwszym urządzeniem do walki z uciążliwym katarem. Na co dzień nie zapominajmy jednak o nawilżeniu błony śluzowej nosa, w czym pomoże woda morska (np. wyrób medyczny Marimer izotoniczny). Jest bezpieczny i łatwy w użyciu, ale co najważniejsze – skuteczny w pielęgnacji małych i dużych nosów.

Jak wybrać najlepszy preparat do nebulizacji?

Katar atrybutem przedszkolaka? To faktycznie jeden z częściej męczących dzieci objawów, jednak są sposoby, by go wyeliminować i zahamować rozwój choroby. Pomóc może nebulizacja. Tylko jaki preparat do inhalacji wybrać? I czym różni się roztwór izotoniczny od hipertonicznego?

autor: 

oprac. Agnieszka Gotówka 26.09.2022

Kiedy tylko pojawiają się pierwsze symptomy zatkanego nosa, rodzice sięgają po wszystkie znane im sposoby, by zahamować namnażanie się drobnoustrojów. Chcemy też ulżyć maluchowi, bo w przypadku najmłodszych, którzy nie potrafią dobrze wydmuchiwać nosa, katar to kłopotliwy objaw. Zalegająca w nosie wydzielina utrudnia oddychanie, co z kolei wpływa na jakość snu. Może też pojawić się brak apetytu i osłabienie.

I choć leków na katar pojawia się coraz więcej, ich stosowanie w przypadku dzieci nie zawsze jest wskazane. Warto zacząć od łagodniejszych sposobów na pozbycie się kataru.

Sól fizjologiczna do inhalacji. Kiedy się sprawdza?

Tu podstawą są inhalacje z wykorzystaniem nebulizatora. To urządzenie stanowi inwestycję i jest rodzicom tak samo potrzebne jak termometr. To z jego pomocą można szybko nawilżyć błonę śluzową nosa oraz podać lek bezpośrednio do dróg oddechowych. By jednak uzyskać określony efekt, trzeba wiedzieć, jakich preparatów do nebulizacji użyć.

Najczęściej stosowana jest sól fizjologiczna (0,9% roztwór chlorku sodu). Bardzo dobrze nawilża śluzówkę, stąd można jej używać nie tylko w czasie kataru, ale też w sezonie grzewczym. Wykorzystuje się ją również jako roztwór bazowy do leków, np. leków steroidowych. Nie uczula i nie podrażnia.

Sól fizjologiczna to roztwór izotoniczny. Można go porównać do naszych łez, dlatego używa się go do przepłukiwania nosa (np. przed podaniem kropli), oczyszczenia śluzówki z alergenów oraz nawilżenia i oczyszczenia dróg oddechowych.

Kupić ją można w ampułkach, które należy w całości zużyć po otwarciu. Łatwo wlejemy je do nebulizatora, ale jeśli chcemy wykorzystać ją do szybkiego oczyszczenia lub nawilżenia noska, zdecydowanie lepiej sięgnąć po izotoniczną wodę morską, np. wyrób medyczny Marimer baby. Zawiera 100% naturalną wodę morską, pozyskiwaną z terenu Morskiego Parku Przyrody Iroise, bogatą w sole mineralne i pochodzące z morza oligoelementy.

Wyrób medyczny Izotoniczny spray do nosa Marimer baby może być stosowany codziennie. Dzięki specjalnemu aplikatorowi używa się go łatwo i bezpiecznie nawet u noworodków.

Woda morska na katar. Którą wybrać?

Kiedy jednak pojawi się katar, trzeba działać bardziej zdecydowanie. Warto wówczas sięgnąć po rozwór o wyższym stężeniu, czyli hipertoniczny. Co to oznacza?

Roztwór hipertoniczny ma większe ciśnienie osmotyczne od roztworu odniesienia (w tym przypadku tkanek organizmu). Kiedy więc go stosujemy, woda napływa w kierunku wyższego ciśnienia osmotycznego. Mówiąc prościej, rozrzedza wydzielinę śluzową i ułatwia jej usuwanie wraz z obecnymi w niej bakteriami, wirusami i alergenami. Obkurcza śluzówkę, udrażnia i wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych.

Roztwór hipertoniczny stosuje się w pierwszych objawach przeziębienia, zapalenia błony śluzowej nosa oraz ostrego zapalenia zatok przynosowych i jamy nosowej. W domowej apteczce warto mieć więc pod ręką wyrób medyczny Marimer baby hipertoniczny (2,2%), który ułatwi usunięcie zalegającej w nosie wydzieliny, ułatwiając tym samym oddychanie. W zależności od potrzeb można go stosować 1–3 razy dziennie.

Dla lepszego efektu można sięgnąć po hipertoniczny roztwór do inhalacji, np. wyrób medyczny Marimer Inhalation. Jest to wyrób medyczny zawierający hipertoniczną wodę morską 2,2%, która odblokowuje drogi oddechowe. Bardzo dobrze sprawdzi się przy katarze i suchym kaszlu.

Woda morska to jeden z produktów, który powinien znaleźć się w domowej apteczce. Jest niezastąpiony od pierwszego dnia życia. Pomaga usunąć zanieczyszczenia z noska, ułatwia jego higienę i wspomaga walkę z katarem.

Pamiętajmy jednak, by kupować wyłącznie wodę morską bez konserwantów, pochodzącą z dobrego źródła. Warunki te spełnia wyrób medyczny Marimer, który zawiera 100% naturalną wodę morską pozyskiwaną z terenu Morskiego Parku Przyrody Iroise (część największego naturalnego parku morskiego we Francji, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.