Ukryty wróg Twojego malucha – lidokaina
Lidokaina ma szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Jest tania i szybko uśmierza ból. Nic zatem dziwnego, że wykorzystują ją producenci żeli na ząbkowanie dla niemowląt. Czy jednak faktycznie jest to substancja odpowiednia dla najmłodszych?
Lidokaina to lek wykazujący miejscowe działanie znieczulające. Zmniejsza przepuszczalność błony komórkowej, przez co zahamowany zostaje przekaz sygnałów bólowych.
Wykorzystywana jest na potęgę! Leki z jej dodatkiem stosuje się podczas operacji, drobnych zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych, jak również badań laryngologicznych. Jej wyprodukowanie generuje bardzo niskie koszty dla koncernów farmaceutycznych. Do tego lidokaina działa szybko (nawet po 30 sekundach od aplikacji) i skutecznie uśmierza ból.
Lidokaina znajduje się w wielu preparatach, jednak jako rodzic najpewniej znajdziesz ją w żelach na bolesne ząbkowanie. Są one dostępne bez recepty i przez wielu polecane jako remedium na dolegliwości związane z wyrzynaniem się pierwszych ząbków. Ich pojawienie się rzeczywiście może być okupione sporym dyskomfortem niemowlęcia. Maluch może być płaczliwy i rozdrażniony. Zdarza się też, że odmawia jedzenia. Nic zatem dziwnego, że rodzic na wszystkie sposoby staram mu się pomóc.
Sposoby na ząbkowanie dla starszych dzieci
Dużą ulgę ząbkującemu dziecku przynosi masaż dziąseł. Zabieg można połączyć z zabawą i powtarzać go kilka razy dziennie. Można też podać maluchowi skórkę od chleba, która złagodzi dyskomfort.
Arbuz i ogórek
Jeszcze przed pierwszymi urodzinami można podać dziecku ogórka, marchewkę i arbuza. Odpowiednio pokrojone, dają się dobrze chwycić w rączkę, a dziecko może z ich pomocą delikatnie masować dziąsła.
Bezpieczeństwo ponad wszystko!
Pamiętajmy, by dając dziecku jedzenie do rączki, nigdy nie zostawiać go samego. Nauka gryzienia zawsze powinna się odbywać pod czujnym okiem osoby dorosłej.
Żele z lidokainą nigdy jednak nie powinny być stosowane jako preparaty pierwszego wyboru. Ostrzega przed nimi Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) [1], która w 2014 r. wydała komunikat o poważnych działaniach niepożądanych, które zaobserwowano u małych dzieci po podaniu dwuprocentowego roztworu lidokainy w żelu [2].
Kiedy smarujemy dziąsło dziecka żelem z lidokainą, istnieje ryzyko, że substancja zostanie przeniesiona ze śliną do gardła. W ten sposób znieczulone zostanie nie tylko bolesne miejsce wyrzynania się ząbka, ale i gardło. A to grozi osłabieniem odruchu odkrztuszania i zadławieniem.
Lidokaina ponadto może prowadzić do rozwoju methemoglobinemii [4]. Jest to choroba krwi, w przebiegu której zamiast hemoglobiny powstaje methemoglobina pozbawiona zdolności transportu tlenu.
Przedawkowanie lidokainy jest bardzo niebezpieczne. Niestety, zdarza się, że rodzice nie zapoznają się z ulotką przed zastosowaniem preparatu na ząbkowanie lub sięgają po niego zbyt często.
Jeśli więc zdecydujemy się na podanie żelu z lidokaina, pamiętajmy, aby bezwzględnie pilnować właściwego dawkowania!
Rodzice często szukają informacji na temat ząbkowania, który to proces, choć fizjologicznie jak najbardziej naturalny, potrafi mocno zaniepokoić. By ulżyć dziecku, z polecenia sięgają po żele na ząbkowanie z lidokainą. Niestety, aż 40 proc. przebadanych rodziców nie ma świadomości, że substancja ta może być szkodliwa [3]. Wielu z nich nie wie, że są inne, zdecydowanie bezpieczniejsze, preparaty.
Czy wiesz, że... Początek rozwoju zębów mlecznych stwierdza się już w 4. tygodniu życia płodowego.
Jednym z nich jest wyrób medyczny Dologel, który został przebadany w testach z udziałem dzieci. W jego składzie znajdziemy wyciągi roślinne o potwierdzonej skuteczności:
rumianek łagodzi i zmniejsza przekrwienie,
kozłek lekarski wykazuje działanie uspakajające,
propolis miejscowo łagodzi ból.
Dologel to preparat, którego skład nie budzi wątpliwości. Nie ma w nim cukru ani sztucznych barwników i konserwantów. Obecne w nim rośliny mają naukowo potwierdzoną skuteczność. Odpowiednia konsystencja umożliwia po aplikacji utrzymanie preparatu na dziąsłach.
Stosowanie wyrobu medycznego Dologel należy połączyć z masowaniem dziąseł. Zabieg ten warto wykonywać kilka razy dziennie, używając specjalnej nakładki na palec lub tetrowej pieluchy.
Ulgę przyniesie też dziecku gryzienie twardej zabawki, np. gryzaka wcześniej schłodzonego w lodówce. Jeśli niemowlę ma już rozszerzaną dietę, można też podać mu chłodny mus owocowy.
Ząbkowanie to proces, który dotyka każdego. Musiało się z nim zmierzyć każde pokolenie rodziców. Do dziś jednak wokół tego tematu funkcjonuje całe mnóstwo mitów.
Psujące się zęby mleczne to problem wielu dzieci. I nieprawdą jest, że kłopot zniknie, gdy zęby wypadną. Kiedy nie leczy się zębów mlecznych, bakterie próchnicowe atakują zawiązki zębów stałych.
Zdarza się, choć stosunkowo rzadko, że dziecko rodzi się z pierwszym ząbkiem. Jeśli jest on ruchomy lub utrudnia karmienie piersią, trzeba go usunąć.
Ząbkowaniu może towarzyszyć podwyższona temperatura, jednak przyczyn gorączki (powyżej 38,5°C) należy szukać gdzie indziej. Wyrzynanie się zęba to stres dla organizmu małego dziecka, który zmniejsza odporność organizmu.
Kiedy ząbkowanie jest dla dziecka bardzo bolesne, warto rozważyć podanie paracetamolu. Lek przeciwbólowy uspokoi maluszka, pozwoli też mu się wyciszyć i spokojnie zasnąć.
Okres ząbkowania bywa trudny zarówno dla dziecka, jak i rodziców. I choć na rynku jest całe mnóstwo preparatów, które mają uśmierzyć ból związany z pojawieniem się pierwszych ząbków, warto wybierać je świadomie. Przy ich zakupie kierujmy się nie tylko rekomendacją innych rodziców i reklamą, ale też najnowszą wiedzą medyczną i wytycznymi światowych ośrodków naukowych.
Bibliografia:
[1] U. S. Food and Drug Administration. (2014). FDA recommends not using lidocaine to treat teething pain and requires new Boxed Warning. Retrieved from (https:
www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-drug-safety-communication-fda-recommends-not-using-lidocaine-treat-teething-pain-and-requires
[2] Kotowska M., Ząbkowanie okiem pediatry, czyli jak możemy pomóc maluchowi? (dostęp: https:
www.heel.pl/media/downloadspdf/heelpl/lekarze/viburgel/viburgelprimarypainfulteethingdr_kotowska.pdf
[3] Wybrane aspekty higieny i leczenia dzieci do lat 6 – weryfikacja prawdy i mitów w świadomości rodziców. Raport ilościowy z 19 kwietnia 2022 r. przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster
[4] Janus T., Piechocki J., Janus A., Ostra methemoglobinemia – przyczyny, objawy i leczenie, Anestezjologia i Ratownictwo 2015; 9: 327-333